..:: medyk-elblag ::..

Opublikowano: piątek, 17 kwiecień 2020 10:46

1. Skup się na przyszłości

Utrata pracy to prawdziwy cios dla naszego ego i poczucia wartości. Wyzwanie stanowi nie tylko sama sytuacja, której trzeba stawić czoła, ale emocje jej towarzyszące – upokorzenie, poczucie porażki, bezradność i niepewność. Nie ma nic złego w tym, by dać ujście tym naturalnym uczuciom. Ważne jednak, by nie rozpamiętywać przeszłości i nie użalać się nad sobą co mogłem zrobić? co powiedzieć? Było minęło. Nic na to nie poradzisz, więc przestań o tym myśleć. Działaj konstruktywnie. Zacznij od przeanalizowania budżetu i zrezygnuj ze zbędnych wydatków. Zasygnalizuj też znajomym, że szukasz nowej pracy. Ich polecenie może się przydać.

2. Nie pozwól by twój statut Cię definiował

Psychologowie już dawno dowiedli, że osobom, które traktują zwolnienie jako osobistą zniewagę lub porażkę znacznie trudniej znaleźć nowe zatrudnienie. Zdecydowanie lepiej radzą sobie ci, którzy traktują tę sytuację, jako nieszczęśliwy splot wydarzeń – jeden z wielu w życiu. Ta sytuacja naprawdę może stać się twoją szansą. Zacznij planować swoją karierę. Uaktualnij swoje CV, zapisz się na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe, przygotuj listę swoich mocnych stron. Pamiętaj, liczy się to jaką jesteś osobą i co chcesz robić w życiu, nie pojedyncza ocena, często wynikająca z sytuacji ekonomicznej firmy.

3. Zadbaj o siebie

W takich sytuacjach łatwo zalegnąć na kanapie z pilotem w jednym ręku i paczką chipsów

w drugiej. Naprawdę są bardziej skuteczne i produktywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Przekieruj negatywne emocje na coś pozytywnego. Nie możesz też narzekać na brak wolnego czasu, więc zadbaj o siebie – ćwiczenia pomogą pozbyć się stresu i sprawią, że poczujesz przypływ energii i siły. Gdy już pozbędziesz się negatywnych emocji, możesz przystąpić do aktywnego poszukiwania wymarzonej pracy.

4. Wykorzystaj pełną sieć kontaktów

Szukanie pracy powinno być aktywne. Skontaktuj się z agencjami rekrutacyjnymi, wertuj ogłoszenia w Internecie, odnów stare kontakty i poinformuj jak najwięcej osób o tym, że potrzebujesz zatrudnienia. Im więcej ludzi będzie wiedzieć w jakiej jesteś sytuacji i czego szukasz, tym więcej będzie Ci mogło pomóc. Pamiętaj, najlepsze oferty często nigdy nie pojawiają się jako ogłoszenie.

5.Nie odpuszczaj

Jeśli czujesz taką potrzebę i możesz sobie na to pozwolić, zrób sobie kilka dni przerwy. Ważne jednak, by po takim odpoczynku wrócić do ustalonego porządku dnia. Stwórz sobie plan poszukiwań nowej pracy, wyznacz cele, które chcesz osiągnąć. To naprawdę pomaga się zmotywować i zorganizować. Trzymaj się przyjętych założeń i unikaj szukania pracy „jakiejkolwiek”.

6. Otaczaj się pozytywnymi osobami

Ludzie wokół Ciebie mają ogromny wpływ na to, jak postrzegasz siebie i sytuację w której się znalazłeś. Twoje otoczenie będzie miało wpływ na to, czy etap poszukiwań przerodzi się w festiwal użalania się nad sobą, czy w konstruktywne poszukiwania rozwiązań zażegnania kryzysu.

                                                                                                         

Mam nadzieje, że ten problem Państwa nie dotyczy ale jeżeli tak to warto przeczytać.

Doradca Zawodowy