..:: medyk-elblag ::..

Opublikowano: sobota, 09 listopad 2019 07:44

Rok 1795 jest tragiczną i smutną datą w dziejach naszego narodu. W roku tym trzy sąsiednie, silne państwa: Rosja, Austria i Prusy (Niemcy) podpisały akt rozbiorowy, który stwierdzał:

„Królestwo Polskie odtąd zniesione będzie na zawsze i należy

zlikwidować wszystko, co by przypominało jego istnienie”.

W wyniku tego postanowienia Polska zginęła z mapy Europy. Polacy znaleźli się pod rządami władców Rosji, Austrii i Prus. Choć Polskę wymazano z map Europy, nie wymazano jej z serc Polaków,

którzy wielokrotnie chwytali za broń i stawali do walki przeciw wrogom ojczyzny.

;

Już 2 lata później, w 1797 r. u boku Napoleona Legiony Polskie we Włoszech podjęły walkę z austriackim zaborcą. Wtedy też Józef Wybicki, poeta i oficer legionowy napisał słowa które dzisiaj śpiewamy jako nasz narodowy hymn. Mimo, że nie udało się odzyskać wolności pod wodzą Napoleona, Polacy nadal o nią walczyli.

 

Nadzieje Polaków ożyły ponownie w roku 1830, kiedy to wybuchło Powstanie Listopadowe które również zakończyło się klęską naszych wojsk.

 

W styczniu 1863r. na ziemiach zabranych przez Rosję wybuchło największe z polskich powstań - powstanie styczniowe. Z tego okresu pochodzi znana do dziś pieśń: „ Rota” M. Konopnickiej.

W 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Po raz pierwszy państwa, które dokonały rozbioru Polski, a więc Austria, Niemcy i Rosja były w stanie wojny po różnych stronach frontu. W Polakach odżyły nadzieje na odzyskanie upragnionej niepodległości. Pierwsza wojna światowa osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu stała się możliwa odbudowa niepodległego państwa polskiego.

Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski – twórca Legionów Polskich.

11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową.

W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu który został naczelnikiem państwa.

Po 123 latach niewoli, rozbiorów, obcego panowania, w końcu 1918 roku odrodziło się państwo polskie. Marzenia Polaków stały się rzeczywistością.

 

,,Żeby Polska była Polską” przez lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Miały tego świadomość przeszłe pokolenia, a czy my rozumiemy swoje obowiązki względem ojczyzny?

 

Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale też siebie, swojego sumienia.

Wolność to możliwość wyboru.

Wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie,o to czy wróci…

Wolność to szczęśliwe powroty.

Wolność to dom pełen ukochanych ludzi.

Nie ma nic cenniejszego nad wolność.

Wolność bycia człowiekiem.

Zdjęcia z akademii w szkole...